Kérka? Noční úlet? Můžeš mít žloutenku céčko. Má ji dvojnásobně víc lidí než HIV

O žloutence typu C se donedávna příliš nemluvilo. Nemoc nebyla probádaná a dostupná léčba neměla spolehlivé výsledky. V posledních letech se ale situace změnila, na trhu je lék ve formě pilulek, který zabírá u většiny pacientů bez výhrad. Nemoc však stále zůstává strašákem – obvykle probíhá bez příznaků, a tak si jí člověk vůbec není vědom. Napadá přitom jaterní buňky a může vést až k cirhóze a selhání jater.

V České republice je podle odhadů zhruba 50 tisíc jedinců infikovaných žloutenkou typu C. Ročně se u nás diagnostikuje asi tisícovka lidí. Abychom však infekci zcela eliminovali, muselo by se ročně léčit víc než šest tisíc nakažených.

Žloutenka typu C je zákeřná také v tom, že ji není snadné odhalit ani při testování. Až polovina lidí při ní může mít normální jaterní testy. Na nákazu se dnes obvykle přichází při předoperačním vyšetření, in vitro fertilizaci nebo při vyřizování zdravotního průkazu. Pořád ještě přicházejí ti, kdo ji dostali krevní transfuzí před rokem 1992. V současnosti však 60 až 80 % pacientů tvoří lidé, kteří prostě někdy zaškobrtli.

Dříve pacienti s céčkem museli dostávat nepříjemné injekce s vedlejšími účinky a výsledky léčby byly nejisté. To je však už pryč. Novodobá léčba přichází v podobě tabletek, které většina lidí snáší bez problémů. Berou se po dobu maximálně 12 týdnů a léčba je až v 99 % úspěšná. Pro vyléčení je vlastně nejdůležitější přiznat si, že žloutenku typu C můžete mít.

Příběh Richarda – upřímnost před lékaři mu zachránila život

Když Richard vstoupí do dveří, je ho všude plno. Vtipkuje, má silné názory a srší životním optimismem. Na uchu si nechává handsfree, telefon mu opakovaně zvoní. „Měl by ubrat, moc pracuje,“ mračí se jeho nefroložka MUDr. Janka Slatinská. Richard je první HIV pozitivní pacient v České republice, který podstoupil transplantaci ledviny.

Na dialýze strávil tři roky, v roce 2012 v pražském IKEM podstoupil úspěšnou operaci. Tehdy si myslel, že svoji dávku smůly si už vybral.

Jenže v létě 2016 začaly Richardovi stoupat hodnoty jaterních testů. „Nic mi ale nebylo, cítil jsem se normálně,“ vzpomíná. Prožíval však těžké období po rozchodu s partnerem. „Odjel jsem si tehdy od všeho odpočinout do Chorvatska. A tam jsem trochu zlobil,“ přiznává Richard.

Právě jeho upřímnost ho ale zachránila. Své hříchy přiznal při pravidelné kontrole na nefrologii, a tím MUDr. Slatinské umožnil určit správnou diagnózu. Když při konzultaci MUDr. Soně Fraňkové z Kliniky hepatogastroenterologie oznámila, že její pacient má vysoké jaterní testy, deprese a je po rozchodu, dostala ihned pokyn: „Naber céčko.“

Podezření na hepatitidu C se potvrdilo a pak šlo vše rekordně rychle. „Měly jsme obavu, aby se nemoc Richardovi nerozjela. U lidí po transplantaci je průběh dramaticky horší. Opravdu mohou zežloutnout a umřít,“ říká MUDr. Fraňková. Richard je ale vzorný pacient, a tak měl po měsíci negativní výsledky a za 12 týdnů skončil léčbu.

„Bylo dobře, že nám Richard hned řekl, jak to bylo. Kdyby před námi něco tajil, byly bychom na to nepřišly,“ uvádí MUDr. Fraňková. U HIV pozitivních lidí nakažených hepatitidou C trvá až rok, než se jim v krevních testech objeví protilátky. Richard je také neměl, běžné testy by jeho „céčko“ neodhalily.

Co je ten nejhorší scénář, který mohl nastat? Cirhóza jater a její komplikace. Transplantace jater v ČR zatím ale u HIV pozitivního pacienta nebyla provedena. 

Každý rok ve výročí své transplantace přináší Richard do IKEM květiny jako poděkování. Otevřený přístup tamních lékařů mu pomohl nestydět se za své choroby a překonat je. „Jsme lidé. Pojmenováváme věci tak, jaké jsou, ale nikdy nikoho neodsuzujeme,“ dodává MUDr. Slatinská.  

Test na žloutenku typu C si můžete nechat provést například v checkpointech České společnosti AIDS pomoc, kam půjdete na pravidelný test HIV.

Jak se žloutenka typu C přenáší

Použitými jehlami a dalšími nástroji pro aplikaci drog
Jediná infikovaná jehla dokáže nakazit půlku diskotéky.

Tetováním, piercingem a akupunkturou v nespolehlivých salonech
Dejte si pozor, aby na vás byly použity sterilní nástroje.

Nechráněným pohlavním stykem
Vždy používejte kondom a neblbněte s chemsexem.

Při těhotenství a porodu
Může dojít k přenosu z matky na dítě, což není pěkný dárek do začátku života.