Ohlédnutí za končícím rokem: jaký vlastně byl rok 2019 pro LGBT+ lidi?

Celkový dojem z uplynulého roku by se dal vyjádřit jedním slovem: přituhuje. Anti-LGBT rétorika sílí nejen v zemích Visegrádu (Polsko, Maďarsko, Slovensko, ČR), ale i na západě. Začíná být jasné, že jednou vybojovaná práva nelze brát jako získaná navždy. Pokud o jejich udržení nebudeme pozorně usilovat, mohlo by se stát, že o ně přijdeme. Přesto při podrobnějším pohledu na minulých dvanáct měsíců uvidíme řadu povzbudivých momentů. Příznivé je, že další země světa umožňují, nebo v budoucnu mají v plánu umožnit manželství párům stejného pohlaví. Za končícím rokem se pro nás ohlédl Jan Fiala.


Rakousko – manželství i pro teplé, registrace i pro hetero

Ihned na Nový rok nabyl v Rakousku účinnosti zákon, který umožňuje všem párům bez ohledu na pohlaví vstup do manželství. Jednalo se o uplynutí lhůty k nálezu rakouského ústavního soudu z prosince 2017, podle něhož je neústavní umožňovat registrované partnerství pouze pro gay a lesbické páry a manželství výhradně pro heterosexuální páry. Oba instituty musejí být otevřeny pro všechny.

Tradiční Japonsko konečně otevřelo diskuzi o manželství

15. dubna 2019 se v Japonsku uskutečnilo první veřejné slyšení k otázce otevření institutu manželství párům stejného pohlaví. LGBT+ Japonci a Japonky mohli otevřeně mluvit o problémech, které jim absence oficiálního uznání jejich svazků přináší. Třináct japonských gay a lesbických párů se navíc rozhodlo soudit s japonskou vládou o právo uzavírat manželství. Svojí žalobu opírají o článek 13 japonské ústavy, který pouze říká, že manželství vzniká na základě vzájemného souhlasu obou pohlaví. Nikde není ale řeč o zákazu gay a lesbických sňatků.

Manželství na Tchajwanu i přes odpor veřejnosti

Od 22. května 2019 začal na Tchajwanu platit zákon legalizující manželství pro všechny páry bez ohledu na pohlaví, a to navzdory výsledkům referenda z podzimu 2018, v němž se většina Tchajwanců a Tchajwanek vyslovila proti. Jejich přání však nelze respektovat, protože v souladu s nálezem tchajwanského ústavního soudu mají všechny páry bez ohledu na pohlaví právo uzavírat manželství. Tchajwan je první asijskou zemí, kde mohou gayové a lesby vstupovat do manželství.

Hongkong má našlápnuto k manželství

6. června 2019 přiznal hongkongský nejvyšší správní soud manželovi tamního imigračního úředníka právo na zdravotní péči. Ačkoliv není v Hong Kongu legální stejnopohlavní manželství, podařilo se tamním gayům a lesbám dosáhnout alespoň určitého uznání jejich zahraničních svazků. Hongkong by se tak mohl časem stát další asijskou zemí, která otevře institut manželství všem párům bez ohledu na pohlaví.

Bhútán zruší zákony proti homosexualitě, stejně je nikdo nedodržuje

V červnu 2019 přijalo Národní shromáždění Parlamentu Bhútánského království návrh zákona rušící dosavadní zákony proti homosexualitě. V případě přijetí Národní radou se Bhútán zařadí mezi vyspělé země, v nichž je homosexuální pohlavní styk legální. Ačkoliv je v Bhútánu homosexualita oficiálně nelegální, zákony se aktivně nevymáhají. Podle bhútánského buddhistického učitele Dzongsara Khyentse Rinpocheho není odlišná sexuální orientace překážkou k osvícení a LGBT+ minorita by neměla být tolerovaná, nýbrž respektovaná. Věříme, že se tak brzy stane a index hrubého národního štěstí v Bhútánu ještě stoupne!

Botswana zrušila zákony proti LGBT, Keňa si drží koloniální manýry

11. června 2019 zrušil botswanský nejvyšší soud zákony kriminalizující homosexualitu. Svým rozsudkem tak kontrastoval s keňským nejvyšším soudem, který zákony z dob britské kolonizace (Gross Indency Act) podpořil. Homosexualita je momentálně trestná v 31 z 54 afrických zemí. Nejstriktnější zákony mají bývalé britské kolonie.

Latinskou Ameriku čekají spousty svateb

13. června 2019 rozhodl ekvádorský ústavní soud nejtěsnější možnou většinou (pro bylo 5 ústavních soudců, proti 4) ve prospěch legalizace stejnopohlavního manželství. Nález ekvádorského ústavního soudu vycházel z judikatury Meziamerického soudu pro lidská práva, který na začátku roku 2018 rozhodl, že signatáři Americké konvence o ochraně lidských práv jsou zavázáni zpřístupnit manželství všem párům bez ohledu na pohlaví. Toto rozhodnutí jako první ratifikovala Kostarika. Ekvádor je druhý. Ze zemí Latinské Ameriky je stejnopohlavní manželství legální také v Argentině, Brazílii, Uruguayi a Kolumbii. Doufáme, že se brzy přidají i další země, nadějné je například Peru.

Indie – manželství si vyjednejte s politiky

V červenci 2019 odmítl Nejvyšší soud v Dillí žalobu indického LGBT+ aktivisty Tajindera Singhema požadujícího legalizaci manželství pro všechny a zřízení zvláštního výboru na ochranu lidských práv. Se vším ho soud odkázal na indické politiky s tím, že není oprávněný měnit zákony. Ten samý soud přitom v září 2018 definitivně zrušil zákony proti homosexualitě pocházející z dob britské kolonizace.

Rusko zakročilo proti gay propagandě, gay páru sebralo děti

V červenci 2019 rozhodly ruské úřady o odebrání dětí adoptovaných gay párem. Ačkoliv ruské zákony adopci dětí páry stejného pohlaví neumožňují, mohou si svobodní gayové a svobodné lesby osvojit dítě jako individuální žadatelé podobně jako v ČR. Ačkoliv děti vyrůstaly v láskyplném prostředí, rozhodli se ruští sociální pracovníci aplikovat federální zákon o zákazu „gay propagandy“ přijatý v roce 2013.

Polsko šokovalo svět brutálním napadením Bělostok Pride

20. července zaútočili extrémisté na pride průvod, který se poprvé v historii konal ve východopolském městě Bělostok. Brutální napadení vyvolalo zděšení napříč Evropou. Útok byl dalším počinem kampaně proti LGBT, za kterou v Polsku stojí církev a vládnoucí strana Právo a spravedlnost. V týdnech před událostí v Bělostoku se Polskem šířily nálepky „Zóna bez LGBT“. 

Manželství Severnímu Irsku nařídil Londýn, haleluja!

V říjnu 2019 začal v Severním Irsku platit zákon umožňující manželství pro všechny. Gay a lesbické sňatky jsou tak po dlouhém boji tamních LGBT+ aktivistů a aktivistek legální v celém Spojeném království. Novou legislativu paradoxně nepřijalo Shromáždění Severního Irska, které kvůli politické krizi nefunguje, nýbrž Westminsterský palác. Souhlasila s tím ovšem severoirská státní tajemnice Karen Bradleyová.

Uganda utahuje šrouby proti sodomii, ústavní soud má naštěstí rozum

V listopadu 2019 vyzvala odborná veřejnost včetně několika afrických lékařů ugandskou vládu ke zrušení zákonů proti homosexualitě a k upuštění pokusů o jejich další zpřísňování. Jako hlavní argument uváděli boj s pandemií HIV/AIDS. Uganda se v roce 2014 pokoušela o zpřísnění zákonů z dob britské kolonizace proti „sodomii“, včetně jejího trestání smrtí. Zákon nicméně zrušil ugandský ústavní soud.

Autor textu: Jan Fiala

Jsem členem Platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD), projektový asistent v organizaci CEVRO, student politologie a příležitostný novinář. Pravidelně přispívám svými články v Nakluky.cz a Jsme fér nejen o tématu rovnosti manželství ve světě, nýbrž i situaci v oblasti LGBT. 

janfial@seznam.cz