HIV osvěta
Léčba HIV prošla obrovským vývojem. I v České republice se život s HIV neustále proměňuje. To jediné, co bohužel zůstává stále stejné, je společenské stigma.
Novinky
Posílení sebedůvěry
Od roku 2023 je v ČR dostupná injekční léčba HIV. Člověk nemusí polykat každý den tabletky, jednou za dva měsíce dostává injekci.
Rozvoj komunikačních dovedností
V roce 2023 přestalo být trestné, když osoba s HIV provozuje nechráněný sex – podmínkou ovšem je, že má minimálně půl roku nezjistitelnou virovou nálož. Pravidlo Nenajdeš = Nepředáš vysvětlujeme níže.
Politický proces a veřejná správa
Od července 2024 mohou v ČR krev darovat i gayové. Nově je darování krve zakázáno všem lidem bez ohledu na pohlaví a orientaci, kteří v posledních čtyřech měsících provozovali rizikové sexuální praktiky.
Nejdůležitější je zjistit nákazu včas a nasadit léčbu
Situace s HIV se díky lékařskému výzkumu změnila. Pokud je přítomnost viru v těle zjištěna včas, moderní léky srazí jeho množství pod zjistitelnou úroveň. I s HIV budete mít srovnatelnou kvalitu života i očekávanou délku dožití jako ostatní lidé. Pokud ale budete s podstoupením testů dlouho váhat a necháte virus v těle rozvinout, už nikdy se vám nepodaří vrátit k uspokojivému zdravotnímu stavu.
Nenajdeš = Nepředáš
Obecně platí, že čím nižší je virová nálož, tím nižší je riziko přenosu HIV. Člověk na retrovirové léčbě, který má alespoň půl roku virovou nálož pod zjistitelnou úrovní, nemůže nikoho nakazit. A to ani při nechráněném pohlavním styku bez kondomu a bez PrEP. Pravidlo N = N neboli neinfekčnost lidí s HIV na léčbě (z anglického U = U, Undetectable = Untransmittable) potvrdila již řada vědeckých studií a plně ho uznává i agentura Organizace spojených národů pro boj s HIV (UNAIDS).
Užívání antiretrovirových léků se tedy stává jedním ze způsobů prevence dalšího šíření HIV. I proto je důležité, aby všichni lidé s HIV o svém pozitivním statusu věděli co nejdříve a léčili se. V Česku hradí léčbu HIV zdravotní pojišťovna.
PrEP zabrání nákaze zdravého člověka
Na principu užívání antiretrovirotik je založena i ochrana před nákazou HIV u lidí, kteří jsou negativní. Pokud nezvládají nebo nemohou provozovat bezpečný sex, preventivně užívají pre-expoziční profylaxi (PrEP), která v případě vstupu HIV do těla zabrání jeho šíření. PrEP je dostupný v České republice.
Jeho dlouhodobé užívání je ale zátěží pro tělo, a proto je nutné projít lékařskou prohlídkou a následně svůj zdravotní stav se svým lékařem pravidelně sledovat. Rozhodně není dobrý nápad objednávat si něco na internetu. Zajděte si do PrEPpointu ČSAP.
Testujte se každé tři měsíce
Při testování se nezjišťuje přítomnost HIV, ale specifických bílkovin (antigenů a protilátek). Ty se ale v těle musí nejdřív rozvinout. Druhý den po divoké noci tedy testy ještě nic neprokážou. Pokud jste sexuálně aktivní, je ideální, když budete na testy chodit každé dva až tři měsíce. Nezapomeňte se testovat i na další infekce přenosné sexuálním stykem, protože PrEP funguje jen na HIV a před dalšími nemocemi vás neochrání.
Pokud se vám nárazově stane průšvih, nemusíte čtvrt roku čekat. Do 72 hodin od vystavení viru můžete užít PEP (post-expoziční profylaxe), který má šíření HIV v těle zabránit. Musí vám ho předepsat lékař a pojišťovna ho nehradí.
Životy lidí s HIV ničí stigma
Řada lidí vám potvrdí, že svěřit se svému okolí s HIV pozitivitou bylo horší než udělat coming out. Kromě vlastního smíření se s diagnózou je velkou výzvou soužití s lidmi, kteří nemají aktuální informace a žijí v zastaralých bludech. Pravidlo Nenajdeš = Nepředáš ještě není v české společnosti dostatečně známé a lidé se často obávají, že od člověka, který ví o svém pozitivním HIV statusu, se mohou nakazit. Lidé na léčbě přitom nebezpeční nejsou – naprostá většina jich je neinfekční, protože mají množství viru v krvi pod zjistitelnou úrovní. Riziko naopak představují ti*ty, kdo o své nákaze nevědí a mohou ji šířit dál.
Lidé žijící s HIV jsou často vystaveni diskriminaci také ze strany samotných zdravotníků a zdravotnic, přestože ti*ty by měli*y být s aktuálními poznatky medicíny seznámeni*y. Výzkum, který si nechala udělat Česká společnost AIDS pomoc v roce 2023, ukázal, že stále mnoho pacientů a pacientek má kvůli HIV problém sehnat praktického lékaře*ku, zubaře*ku nebo gynekologa*žku. I když je situace oproti době před pěti lety o něco lepší, víc lidí se rozhoduje svůj HIV status před zdravotnickým personálem prostě tajit.
Společenské stigma má negativní dopady na zdraví. Permanentním prožíváním pocitů studu a méněcennosti se člověk dostává do chronického stresu, na jehož zvládání není jeho tělo vybaveno. Je to vedle samotné přítomnosti viru v krvi další zdravotní zátěž, jíž je člověk žijící s HIV vystaven.
Chraňte se
Medicína dodnes neumí HIV vyléčit, ale umí si s ním docela dobře poradit. I když se však podaří rychle najít vhodnou kombinaci antiretrovirotik a dosáhnout nulové virové nálože, s HIV vás čeká život pod pravidelným lékařským dohledem, je potřeba dodržovat zdravý životní styl, vzdát se kouření i alkoholu. Stigma k tomu přináší konstantní stres, který má dopad na psychické i fyzické zdraví. Z těchto důvodů je stále mnohem, mnohem lepší, když se vám podaří nákaze HIV vyhnout.
Léčba jako prevence (TasP)
U=U je součástí širšího konceptu léčby jako prevenci (TasP – treatment as prevention), kdy se užívání antiretrovirových léků stává dalším ze způsobů prevence jak zabránit přenosu HIV. Nejen proto je tak žádoucí, aby byli všichni lidé s HIV efektivně léčeni.
Nedílnou součástí prevence je také testování HIV a ostatních sexuálně přenosných infekcí. Můžete se nechat pravidelně otestovat nejen na festivalu Prague Pride, běhu Fun & Run a dalších našich akcích, ale v průběhu roku také v checkpointech Domu světla a na dalších místech.
Tady se dozvíte více
HIV testování
HIV prevence
Web o HIV farmaceutické firmy Gilead
O PrEPu
O chemsexu
Poslechněte si podcast
Zůstaň negativní od Loono
Link
Život plus od ČSAP
Link