Vyučující mají novou didaktickou pomůcku – web ucimolgbt.cz!

Pomůže jim zařadit témata vztahové, genderové a sexuální rozmanitosti do výuky. Citlivě a bezpečně.

Přes 80 % vyučujících na 2. stupni základních škol a na středních školách považuje za důležité mluvit se studujícími o otázkách vztahů a identity. Většina se však v této oblasti necítí dostatečně kompetentní. Celých 57 % projevilo zájem o vzdělávací semináře a workshopy, jak ukázal loňský výzkum LGBT+ studující a témata ve školách. Proto Koalice za rozmanitost ve školách ve spolupráci s Pedagogickou fakultou UK v listopadu pro vyučující spustila nový web Ucimolgbt.cz.

„Žákovská rozmanitost se týká vlastností, rozumových schopností, rodinného zázemí… a také genderové identity, vztahové a sexuální orientace, genderového projevu. Aby ve škole mohli všichni studující naplno rozvíjet své schopnosti a zájmy, nelze témata genderu a sexuality ignorovat. Vyučující by jim měli dostatečně rozumět a pracovat s nimi,“ říká vedoucí Katedry psychologie Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy Doc. PhDr. Irena Smetáčková, Ph.D., která se na přípravě obsahu webu podílela.

Zároveň ale uznává, že právě k této tematické oblasti nejsou k dispozici kvalitní didaktické podklady, témata se rychle vyvíjejí a vyučujícím mnohdy chybí podpora vedení školy. Přitom právě citlivé zařazování témat vztahové, genderové a sexuální rozmanitosti přispívá k budování bezpečného prostředí školy, kde studující mohou poznat, jaké to je být přijímaní a respektovaní.

Osvojit si téma a přinést ho do školy

Web Ucimolgbt.cz má vyučujícím poskytnout potřebnou půdu pod nohama. Je rozdělen na dvě hlavní části: nejprve jim pomůže zorientovat se v tématu – osvojit si pomocí studijních materiálů, e-learningu i akreditovaných kurzů nejen aktuální vědecké poznatky, ale i používané pojmy. „Chápeme, že nikomu by nebylo příjemné, aby ho třída školila v tom, co znamená které slovo. Na novém webu se vyučující mohou seznámit s výrazy misgendering nebo queer a před studující pak předstoupit s potřebným sebevědomím,“ popisuje vedoucí vzdělávacího programu Prague Pride Tereza Kadlecová.

V druhé části webu je pak k dispozici konkrétní obsah, který mohou vyučující do svých hodin přinést. „Jedná se o metodické listy ke stažení určené pro výuku i třídnické hodiny, ale také o nabídku projekcí filmů s besedami, které již řadu let úspěšně pořádá Queer filmový festival Mezipatra,“ dodává Tereza Kadlecová. 

Argumenty pro vyučující

Vztahová orientace, genderová identita nebo genderový projev mohou být někdy třaskavými tématy, která vzbuzují obavy. Proto je součástí webu Ucimolgbt.cz také vysvětlení, proč učit o LGBT+, jak o něm učit a jak reagovat na nejčastější námitky, které mohou zaznít od rodičů, vedení školy nebo i učitelského sboru. Web také doporučí literaturu k nastudování, facebookové skupiny zaměřené na LGBT+ ve škole i kontakty na poradny a neziskové organizace, na které vyučující mohou odkázat děti a mládež, pokud tápou a potřebují pomoc.

Veškeré informace na webu jsou přístupné zdarma. Další metodiky a informační odkazy budou přibývat v průběhu dalších měsíců i let.

Koalice za rozmanitost ve školách

Neformální sdružení, v němž jsou zastoupeny organizace Prague Pride, Transparent a Queer filmový festival Mezipatra. Společným cílem koalice je prevence šikany na školách a zajištění psychologického bezpečí a wellbeingu žactva, studujících i vyučujících.

Koalice za rozmanitost ve školách a Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy spolu realizují projekt Time Is Now podpořený Evropskou unií, jehož cílem je přispět k vytváření bezpečného a vstřícného prostředí pro LGBT+ žactvo a studující v českých školách. Mezi úkoly projektu patří vypracovat a poskytnout vedení škol i vyučujícím metodiky, jak postupovat ve specifických situacích LGBT+ studujících, a uvést téma vztahové, genderové a sexuální rozmanitosti do rámcových vzdělávacích programů.

Kontakt pro media:

Eliška Černá, vedoucí komunikace a PR
+420 604 417 742
eliska.cerna@praguepride.com