Praha se stala členem Fast Track Cities a bude aktivněji řešit epidemii HIV

Praha se ve čtvrtek 5. prosince 2019 přidala k iniciativě Fast Track Cities. Hlavní město se tak zařazuje po bok světových metropolí, které se rozhodly vzít kormidlo do vlastních rukou a aktivně řešit epidemii HIV.

Po letech se konečně podařilo prosadit přistoupení hlavního města k Fast Track Cities. Nové vedení radnice schválilo přistoupení k této iniciativě, jež má zajistit aktivnější boj proti šíření HIV a AIDS v Česku. Deklaraci dnes v rezidenci primátora podepsali Zdeněk Hřib, primátor hlavního města Prahy, Milena Johnová, radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví, a Bertrand Audoin z organizace International Association of Providers of AIDS Care (IAPAC), jež stála u zrodu Fast Track Cities.

A o co že vůbec jde? V roce 2014 došla samosprávám velkých měst trpělivost. Přestaly čekat na to, až se jejich ministerstva probudí, a rozhodly se samy podniknout kroky ke zlepšení situace kolem epidemie HIV. Tak vznikla síť Fast Track Cities iniciována Paříží. Celosvětově čítá síť přes 300 měst ze všech kontinentů světa vyjma Antarktidy.

Sdružené metropole mají společný cíl: 90–90­­­–90: 90 % HIV+ osob bude znát svůj status, 90 % z nich bude mít přístup k antiretrovirovým lékům a 90 % z nich dosáhne nulové virové nálože (tzn. člověk má v těle viru tak malé množství, že jej nemůže přenést na další osoby.) Do roku 2030 by pak mělo dojít k úplnému vymýcení nových nákaz.

Statistiky ČSAP ukazují, že nejvyšší počet přenosů viru HIV v Česku probíhá u mužů při homosexuálním sexuálním styku (66,3 % ze všech nových přenosů viru), hned za nimi následuje heterosexuální sex (24,2 %). K novým výskytům onemocnění přispívá i sexuální turistika. Dle evropských žebříčků do hlavního města proudí po Lisabonu nejvíce sexuálních turistů v Evropě (Zdroj: zezdravotnictvi.cz/zpravy/praha-se-pripoji-k-iniciative-k-ukonceni-epidemie-aids/)

Konkrétní změny v Praze

Jaké Praha podnikne konkrétní kroky, aby tohoto ambiciózního cíle dosáhla? Měl by být sestaven tým odborníků a odbornic, kteří se zabývají prevencí, diagnostikou, léčbou a zkoumáním nejen HIV, ale taky dalších sexuálně přenosných nemocí, žloutenky typu B a C a tuberkulózy.

„Samotné členství ve Fast Track Cities není zárukou ničeho, představuje však možnosti sdílení a výměny informací. Současně probíhající kroky města přitom vnímám jako pozitivní znamení, že Praha bere vážně své rozhodnutí vystupovat aktivně a co nejefektivněji proti HIV,“ říká Petr Kalla, člen výboru Prague Pride z.s.

Díky propojení s dalšími městy v iniciativě Fast Track Cities budou naši odborníci a odbornice moci využívat zkušeností z ostatních měst. Ty se týkají nejen samotné prevence a léčby, ale také šíření osvěty skrze různé kanály, především sociální sítě. Velkou roli hraje osvěta a vzdělávání – populace v ČR například často vůbec neví o skutečnosti, že díky léčbě, která je dnes dostupná, nemusí být virus u HIV+ osob vůbec přenosný. To a mnoho dalšího by se mělo měnit a společnost by měla být vůči nemoci více chápavá a vůči nakaženým inkluzivnější.

„Zkušenosti z jiných států a měst ukazují, že snížení stigmatizace a odstranění diskriminace HIV pozitivních osob vedou k zefektivnění postupu proti HIV, snižují mentální bariéry všech osob při přístupu ke včasnému testování, a tudíž otevírají cestu k co nejrychlejšímu nasazení léčby, která nejen umožní prodloužit život HIV pozitivních osob, ale zabraňuje i přenosu viru HIV z léčené infikované osoby na osoby další,“ dodává Petr Kalla.

Účinnost těchto opatření už byla v praxi otestována v různých částech světa, např. Londýn po vstupu do iniciativy hlásil výrazné snížení počtu nakažených osob, a to o celých 40 %. Hlavní důsledek aktivit iniciativy je totiž fakt, že se ohrožená část populace nechává výrazně častěji testovat. Dostupnější je také léčba a léky PrEP – tabletky, které u zdravých lidí zabrání přenosu viru  v případech, kdy mu jsou vystaveni.

Prohlédněte si fotogalerii z ceremoniálu