Pro většinu leseb a gayů je období coming outu velmi složité. Ovšem trans a nebinární lidé to zpravidla mívají ještě o něco těžší. O specifikách coming outu trans a nebinárních lidí píše Karel Pavlica, jeden z mentorů online poradny Sbarvouven.cz.
Orientace vs. gender
Součástí identity každého člověka je kromě osobitého prožívání vlastní sexuality také vnímání vlastního genderu. Tyto dvě oblasti – orientace a gender – by se neměly míchat dohromady nebo dokonce zaměňovat. Orientace se týká toho, kdo nás přitahuje, případně s kým toužíme mít romantický vztah. Naproti tomu identita se týká toho, kým se cítíme být.
Neheterosexuální cisgender lidé (např. gayové či lesby) řeší obvykle pouze coming out týkající se jejich orientace. Naproti tomu coming outy trans a nebinárních osob mohou mít řadu specifik:
- U trans a nebinárních osob nebývá výjimkou pozdější vnitřní coming out i delší doba mezi vnitřním a vnějším coming outem (někdy i několik desetiletí).
- Trans a nebinární lidé mívají poměrně brzy tušení, že s pohlavím, které jim bylo připsáno po narození, nejsou tak docela v souladu. Celý proces sebeuvědomění však může být velmi dlouhý a komplikovaný.
- Někteří starší trans lidé pak mohou mít pocit, že to v jejich věku už nemá smysl řešit, zejména pak pokud mají stabilní práci a založili rodinu.
- Situaci komplikuje i legislativní řešení tranzice v České republice, zejména pak nutnost rozvodu či zrušení registrovaného partnerství během tranzice.
- Není výjimkou, když trans a nebinární lidé procházejí dvěma coming outy – nejprve se vyoutují jako lesby nebo gayové, později jako trans nebo nebinární.
- Mnoho trans lidí plánuje svůj vnější coming out velmi pečlivě a obezřetně. Může za to i míra diskriminace, která je vůči trans lidem vyšší než vůči lesbám a gayům. Trans lidé bývají častěji než ostatní ohroženi ztrátou práce, šikanou ve škole, vyhozením z domu, rozpadem vztahů a podobně.
- Někteří rodiče trans lidí mohou reagovat i tak, že nutí nezletilé dítě co nejvíc zapadat do genderové role, která mu byla připsána po narození – i když to může vést k negativnímu ovlivnění vzájemného vztahu či duševním potížím dítěte.
Coming outu se nevyhneš
Jedním z aspektů trans coming outu je fakt, že nejpozději v průběhu tranzice se v důsledku fyzických změn, kterých si okolí dříve či později všimne, coming outem projít musí – nejde se mu vyhnout.
V souvislosti s navazováním vztahů s lidmi, se kterými se před tranzicí neznali, pak trans lidé obvykle čelí dilematu, zda tuto skutečnost potenciální*mu partnerce*partnerovi říct, případně v jaké fázi vztahu.
Výzkum spolku Transparent z roku 2018 ukázal, že vůbec nejméně příznivě reagovali po coming outu trans či nebinárního člověka na tuto informaci rodiče (44 % negativních reakcí, pouze 28 % pozitivních reakcí od otců a 36 % od matek). Naopak nejpozitivnější reakce přišly od přátel (73 % pozitivních reakcí) a partnerů*partnerek či manželů*manželek (62 %).
Průzkum: Spolek Transparent, 2018
Autorem textu je Karel Pavlica, jeden z trans mentorů poradny
Zabraňte příběhům se špatným koncem. Pomáhejte spolu s námi vyjít lidem s barvou ven!
V poradně Sbarvouven.cz působí i několik trans mentorů*ek. Přibližně 15 % klientů*ek poradny řeší právě svou genderovou identitu
Poradna Sbarvouven.cz funguje pátým rokem a za tu dobu provedla různými fázemi coming outu téměř čtyři tisíce klientů*ek. Mentoři a mentorky pomáhají skrze anonymní on-line chat. V něm si s klienty*kami vyměnili už na padesát tisíc zpráv.
Podle průzkumu Queergeography přemýšlí až 28 % LGBT+ mladistvých nad ukončením vlastního života – to je skoro 2,5x více než u běžné populace, kde o sebevražde uvažuje „jen“ 12 % mladistvých.
Útěky z domova, deprese, sebepoškozování a myšlenky na sebevraždu bohužel nejsou mnoha klientům*kám poradny cizí. Pomohli jsme již desítkám vážných případů, a rádi bychom v tom pokračovali i nadále. Pomáhejte spolu s námi a podpořte fungování poradny v příštím roce!