Jaký rodičovský model vybrat pro vaši duhovou rodinu? Podívejte se na ty nejčastější

V čem jsou děti z duhových rodin jiné? Každé z nich je plánované. A toto plánování někdy trvá opravdu dlouho. Budoucí duhoví rodiče si totiž nevybírají jen křestní jméno. Gay a lesbické páry se nejprve musejí rozhodnout, jak bude jejich rodina vůbec vypadat. S trochou nadsázky můžeme říct: kolik maminek a tatínků se bude aktivně podílet na výchově. 

kurzech Rodičovské přípravky, které spolek Prague Pride pořádá pro budoucí duhové rodiče již několikátým rokem, se uspořádání rodiny nazývá rodičovský model. Volba správného rodičovského modelu je klíčová pro šťastný život dítěte, jeho biologických i sociálních rodičů, ale i širší rodiny. Lesby mají samozřejmě situaci ve srovnání s gay páry v některých ohledech jednodušší.

Vlastní dítě, nebo adopce?

První rozhodnutí, které musí v lesbickém páru padnout, se týká toho, jestli se jedna z žen stane biologickou matkou dítěte. V současné době v Česku neznáme žádné lesbické páry, které by šly cestou nebiologickou, tedy zvolily adopci nebo pěstounství. „Sexuální orientace nemá žádný vliv na plodnost,“ říká Tereza Pelechová, která v Prague Pride koordinuje kurzy Rodičovské přípravky. Pokud jedna z partnerek hodlá dítě odnosit a porodit, hlavní rozhodování se pak týká míry zapojení otce dítěte.

Na klinice vědí

Poměrně často využívanou možností je u leseb návštěva kliniky asistované reprodukce. Zákony České republiky jsou nastavena tak, že na kliniku může přijít pár složený ze ženy a muže, kteří nemusejí být sezdaní. Toto ustanovení otevírá cestu k početí jak single ženám, tak lesbám. Muž totiž na klinice pouze podepíše potřebné dokumenty, a tím oficiálně vystupuje v roli ženina partnera. Detaily jejich vztahu nikdo nezkoumá. 

„Jde hlavně o váš vlastní pocit – na začátku mateřství vlastně stojí kamufláž, což není nijak příjemné,“ říká Kateřina Saparová, biologická matka z lesbického páru. „Jsou kliniky asistované reprodukce, kde se otevřeně o duhových rodinách nemluví, ale stačí naznačit a oni vědí. Nám lékařka, na kterou jsme dostali kontakt, řekla: rozumím, ale nechci o tom nic dalšího vědět,“ popisuje Saparová vlastní zkušenost. Na první sezení na klinice se dostavila s kamarádem gayem, který je otcem jejího dítěte. V rodném listě jsou zapsáni jako rodiče, ale v reálném životě má otec vlastního životního partnera a matka svou partnerku. Jejich syn má tedy dvě matky a dva otce, kteří se na výchově aktivně podílejí. „Říkáme tomu sdílené rodičovství. Možná je ale i verze, kdy se domluví single gay s lesbou nebo hetero ženou a podobně,“ dodává Tereza Pelechová. 

Hledá se dárce

Lesby ovšem mohou najít dárce spermatu na inzerát a ten pak nemusí být vůbec zapsaný v rodném listě, dítě nikdy neuvidí a na výchově se nepodílí. Jedná se tedy o hodně podobnou variantu jako anonymní dárcovství, pouze ženy vědí, kdo dárce je a mají na něj kontakt. Nestýkají se však a většinou mezi sebou mají dohodu, že se dárce spermatu ani v budoucnu nijak zapojovat nebude. Nezřídka ženy takového dárce hledají na internetu.

Kamarád, který mámám pomohl

Pokud má lesbický pár dobrý vztah s mužem, jehož může požádat o poskytnutí spermatu, vzniká rodičovský model zvaný Kamarád. „Dítě v takovém případě většinou ví, že tento muž mámám pomohl a je tedy jeho biologickým otcem, ale jeho sociální role není otcovská. V životě dítěte se vyskytuje, vídají se třeba párkrát do roka, ale nijak se nepodílí na výchově,“ vysvětluje Tereza Pelechová. 

V této souvislosti je potřeba zmínit jeden důležitý detail. Oplodnění v případě dárce na inzerát nebo kamaráda probíhá obvykle stříkačkovou metodou. V heterosexuálních kruzích je zažitá mylná představa, že lesby kvůli dítěti prostě vydrží sex s mužem. To se ale nestává.

Kdo bude rodit

Lesby v páru musí vyřešit i to, která z nich se stane biologickou matkou a která tou sociální, jež sice bude v životě dítěte hrát důležitou roli, v džungli českých zákonů k němu ale papírově nebude mít vztah. Strategie se i tady liší. Obvykle jde o to, které ženě hlasitěji tikají biologické hodiny. Často otěhotní nejprve ta starší či ta, která nemá žádný zdravotní handicap. 

Stává se i to, že obě ženy v páru zkouší otěhotnět současně. „Jsou i dvojice, kde se podobný model povede – a děti se rodí v krátkém odstupu po sobě. Asi záleží, co každému vyhovuje. Pro mě je představa hormonálního koktejlu u obou žen naráz spíš děsivá. Ale znám dvojice, kde to tak měly a byly spokojené,“ popisuje Tereza Pelechová. V rodině jsou v takovém případě dvě děti, z nichž každé má v rodném listě uvedenou jinou matku, přestože vyrůstají společně se dvěma matkami jako sourozenci.

Neustálé přehodnocování

Podstatné je, že zvolené rodičovské modely nemusí být statické a v čase neměnné. „Znám případ, kdy mají dvě ženy dítě počaté ze spermie od dárce. Když ale plánovaly druhé dítě, tentýž dárce už do toho znovu jít nechtěl. Stačí, aby si svobodný heterosexuální dárce bez závazků během času našel životní partnerku. Jeho pozice se změní, znovu už se dárcem stát nechce,“ popisuje Kateřina Saparová. Duhová rodina tedy svoje rodičovské strategie musí znovu přehodnocovat. S každým dalším dítětem se ocitá znovu na začátku cesty.

Čeští gayové adoptují

Gayové mají cestu k rodičovství komplikovanější. I když i tady je v čase patrný posun, který odráží jednak liberálnější přístup společnosti a jednak větší suverenitu gayů, kteří si možnost rodičovství nenechají vzít jen proto, že je to stále neobvyklé: „Při nedávném kulatém stolu s pracovníky OSPODů a doprovázejících organizací vyplynulo, že gay žadatelů o adopce a pěstounství se objevuje čím dál tím víc,“ říká Tereza Pelechová. Nevýhodou je, že otcem se podle zákona stává jen jeden z mužů, jako pár dítě adoptovat nemohou.  

Děti od náhradních matek

V poslední době roste i počet gay párů, které si pořizují dítě prostřednictvím surogace. Nejlepší je využít možnosti náhradního mateřství v USA nebo v Kanadě. Jsou to země, kde je tento proces plně legální, odborně ošetřený a rozšířený (využívají ho především hetero páry, které mají problém s otěhotněním či donošením dítěte). V případě surogace si český gay pár odváží ze země dítě, které má v rodném listě zapsány oba otce. Úřady v ČR již takové dokumenty uznávají. Je to jediná cesta, jak český gay pár může mít dítě se zapsanými oběma rodiči stejného pohlaví. „Nevýhodou surogace je ovšem vysoká finanční nákladnost, není to cesta pro každého,“ vysvětluje Tereza Pelechová. Minimální cena za surogaci v zahraničí začíná na 1,5 milionu korun. 

Je možné podstoupit surogaci v Česku? U nás náhradní mateřství zůstává v šedé zóně – není zakázáno, ale ani ošetřeno zákonem. Přesto se děje, využívají ho zejména hetero páry. Jedná se ovšem o poměrně rizikový postup hlavě proto, že biologická matka je navždy zapsaná v rodném listě dítěte. Na rozdíl od obdobné varianty lesbické rodiny, kdy matka po porodu nemusí biologického otce do rodného listu zapsat a kolonka tak zůstane prázdná, muži rodný list bez ženského jména v kolonce matky u nás získat nemohou.

Kolik rodin, tolik modelů

Tento článek představuje hlavní typy rodinného uspořádání, které duhoví rodiče v Česku vzhledem k dostupným zdrojům volí. Rozhodně to není vyčerpávající seznam. Platí totiž, že co pár, to originální přístup k mateřství. 

Pokud sami zvažujete založení duhové rodiny a ocenili byste, pokud by se s vámi někdo podělil o osobní zkušenosti, přihlaste se na některý z kurzů Rodičovské přípravky. Jarní turnus proběhne o dvou víkendech v dubnu a květnu, takže se mohou účastnit i mimopražští zájemci.

Pro Prague Pride Klára Kubíčková, redaktorka časopisu Vlasta